Květen 2014

Odznaky na hlavě koně.

29. května 2014 v 14:48 | Đenn a koníci |  Odznaky na hlavě a na nohou koní.
Odznaky na hlavě koně... lidem to ani nepřijde nijak ''důležité'', ale nejen díky nim je každý kůň originál. I když jsou dva koně vedle sebe a mají na čele např. hvězdu, stejně každá nemá úplně stejný tvar. Většina koňáků to sice zná, ale tento článek je pro začátečníky, které to zajímá, nebo i pro připomenutí. Je jedno jestli to umíte, nebo ne... vždy je co připomínat ne? :)
No, nebudeme se zabývat ''zbytečnými'' řečmi. Každého přeci zajímají ty znaky, tak se do toho pustíme! :)


Já a koně- jak to všechno začalo.

16. května 2014 v 17:52 Đenn píše...
Jednou jsme šly s mojí nejlepší kamarádkou na jedno představení s koňmi. Koně mě v tu dobu moc nebrali, ale bavilo mě to. Když to skončilo, tak jsme šli do auta a nej kámoška najednou řekla, jestli by nám nedovolili na koních jezdit. Tak se šla moje a její mamka podívat tam kde měli to představení. Byli tam i jízdy na koních. Nejprve to nedovolili, ale pak povolili a mohli jsme. Jenomže to bylo drahé, tak jsme si každý čtvrtek střídali jednoho koně. Já půl hodiny a kámoška půl hodiny. Protože jsme to měli levnější. Tak jsme jezdili a jezdili....... O Vánocích mi najednou mamka řekla po rozbalení všech dárků, že mi zaplatí, aby jsem měla svého koně ( ne doma, ale na trénincích) a by jsme se nemuseli střídat. Tak teď jezdíme každá na jednom. Koní tak je 7 školních a pak tam jsou 3 ustájení. Každou hodinu má každý jiného koně. Jsem strašně ráda že to takhle dopadlo. Už umíme klusat a moc dobře. Za chvíli se budeme učit cválat a pak skákání přes překážky :).
Už se těším. Tak takhle to začalo :). Teď už jsou koně má nejoblíbenější zvířata a moc bych chtěla vlastního. Strašně mě to baví na nich jezdit,starat se o ně, čistit je atd... :). A O SVÉHO BYCH SE DOKÁZALA POSTARAT! :)


Písmenka na jízdárně.

16. května 2014 v 14:10 | Đenn a koníci |  Výcvik jezdce.
Ahoj. No myslím si že k tomuto není co dodat.
Ztohoto obrázku se budu učit, aby jsem to uměla poskládat na závodech v části teorie :D.
V jízdě na koni snad trestňák nebudu mít :).Cviky na jízdárně.

16. května 2014 v 14:05 | *Tina&Horses |  Výcvik jezdce.
Dneska vám napíšeme o nějakých základních cvicích na jízdárně :)


Učení na závody.

16. května 2014 v 12:47 Đenn píše...
Ahojkyy :).
Tak jsem včera už nestihla napsat a za to se Vám omlouvám.
Kromě toho že na nedělních závodech se bude jezdit na koni určená trasa, bude tam i úkol z teorie. Musím si to ještě procvičit, protože mi nějak moc nejdou písmenka na jízdárně :/
No prostě vše z teorie. Jako vždy se jede na čas a splnění dráhy bez trestných bodů. Každý trestný bod je 10 s navíc k času, jakého jsme dosáhli v jízdě. Kdo má nejmenší čas vyhrává. Takže se teď omlouvám, ale asi tu do neděle moc článků nebude. Psát budu, to ano, ale ne tolik kvůli závodům ;).
Dneska ještě napíšu pár článků, tak zatím pp.....(Já a moje první závody s Tomáškem což je ten kůň :D, teď jsem o rok starší a mám pravou výbavu na koně- jezdeckou přilbu, hnědé rajtky, černé jezdecké rukavice, hnědou mikinu, černou vestu, hnědý bičík, vysoké černé jezdecké boty a umím MNOHEM líp jezdit. To byli závody, když jsem ještě v klusu nevysedávala, ale spíš drncala :D, teď už mi to jde a poznám to i na správnou nohu :D)

Nasednutí.

15. května 2014 v 7:20 Nasedání a sesedání z koně.
NASEDNUTÍ-

Po dotažení sedla a upravení třmenů dejte otěže nahoru

1. Jako vždy z levé strany koně strčte levou nohu do třmenu (musíte si u toho koníka držet, aby vám neujel)

Rychlý článek.

15. května 2014 v 7:05 Đenn píše...
Ahojky :).
Tak dneska jsem vás šla jen pozdravit a napsat pár novinek ohledně koní :3.
Každý den sem píšu nějaký článek ať už je to o jezdeckém výcviku, potravě koní atd......
Dneska nevím jestli to stihnu, protože jedeme na trénik (samozřejmě jízda na koni) :D.
Chodíme každý čtvrtek a tak vám napřed píšu, že nevím, jestli sem ještě kromě tohoto článku dnes něco dám. To je jen pro orientaci :D. No a ještě jedna pro vás méně důležitá informace, tuto neděli jdeme závodit na koních. Je to u naší trenérky, která to pořádá místo tréninku v minulém týdně. Bylo volno, takže jsou závody. Jela jsem závody 3x a z nich jsem dostala druhé, třetí a čtvrté místo :D.
Tak mi prosím držte palce ať dám lepší něž 4. Zatím pa a ještě možná napíšu.
Čusík....


Jak naučit koně dát pusinku.

13. května 2014 v 17:04 | Đenn a koníci |  Triky s koňmi.
Chcete koníka naučit psinku? Tady je pár bodů, kterými by jste se k tomu měli dopracovat :D ...

1. Vezměte si pár pamlsků a schovejte si je do kapsy.

2. Jděte ke koníkovi ze předu a vyndejte si jeden pamlsek.

3. Dejte si ho trošku dál od pusy, ale tak aby byl před a aby koník věděl že ho tam máte.

4. Opakujte slovní pojem např. ,, Pusu " a až se koník přiblíží k pamlsku tak mu ho podejte.

5. Tak toto dělejte pořád a postupujte s pamlskem blíže k vašim ústům.

6. Po chvíli dejte koníkovi pamlsek až po provedení tohoto triku.

7. Nedělejte to moc dlouho, aby to koníka nepřestalo bavit. Takto to zkoušejte každý den a zkoušejte bez pamlsku dokud se to koník nenaučí. Pokud koník nebude bez pamlsku reagovat, zkuste to znovu s pamlskem.

Snad to z toho pochopíte. No tak hodně štěstí :).

Đenn a koníci.

Vyjížďky v terénu.

13. května 2014 v 16:43 | Đenn a koníci. |  Vyjížďky v terénu.
Čuskoo :).
V tomto článku bude pár pravidel, co by jste měli dodržovat při vyjížďce do terénu na koni (samozřejmě na koni :D)

1. Vždy řekni dospělému kam jdeš a v kolik se vrátíš.

2. Pokud nejsi nějak zkušený, na vyjížďky jeď s doprovodem někoho dospělého. (nejlepší nějaký trenér, který tě učí jezdit)

3. Vždy s sebou nos mobilní telefon.

4. Jezdi spíše dále od silnice a tam kde to znáš.

5. Nejezdi v místech kde je hodně dir, nebo si je nějak označ, aby jsi do ní s koníkem nezajel/a. Mohly by jste se poranit oba.

6. Bude nejlepší, když pojedeš po nějaké louce, aby se při dlouhé jízdě po silnici koníkovy moc neostrouhaly kopyta.

7. Neklusej a necválej po silnici. (samozřejmě ani netryskuj)

8. Nikdy neklusej, necválej a taky netryskuj z prudkého svahu.

9. Noste ochranou výbavu: přilbu, páteřák nebo ochranou vestu atd...... (!!přilba musí být i při jízdě na jízdárně!!)

10. Mějte s sebou pro jistotu svítící pásky, nebo něco podobného, aby vás na silnici po setmění řidiči aut dobře viděli. Dobré je mít i nějakou svítící přikrývku, nebo bandáže pro koně.

11. Nejezděte po dešti, nebo dokonce v dešti. Všude by to bylo mokré a koníkovy by se bořili kopyta do země ( na louce) a klouzalo by mu to.Zbarvení koní.

13. května 2014 v 16:21 Zbarvení koní.

Palomino

- je název pro typ vzhledu některých plemen koní a poníků. Typickým znakem je zlatá srst a bílý ocas. Průměrná výška Palomina je 14,1 až 16 pěstí (143,2-162,5 cm). Ve Španělsku se palomino často nazývá Isabela.

Gulblakk

- je zbarvení Fjordského koně.Jeho hlava a nohy jsou maličko tmavší než tělo,hříva a ocas jsou světlejší,ve hřívě je charakteristický černý pruh.Je to velmi světloučký koník,z fjordů nejsvětlejší.


Vraník

-Vraníkem můžeme označit pouze koně, který je opravdu celý černý.
Pokud je kůň opravdový vraník, to poznáme podle zbarvení chlupů v nozdrách a ve slabinách.
Když v nozdrách a ve slabinách má chlupy hnědé, nejedná se o vraníka, ale o černého hnědáka.
Grošák

- je zbarvení koně, kterému se jinak říká síťovaný bělouš ale mi ho známe víc pod tímto jménem.Tohle pojmenování vzniklo díky světlým flíčkům na srsti koně , který je buď šedý nebo hnědý . Flíčkům se správně říkají "groše" protože mají takový tvar i velikost.

Hnědák

Je jich několik druhů:

NĚKOLIK ODSTÍNŮ
Zbarvení hnědáka se pohybuje v mnoha odstínech - světlý hnědák, hnědák, tmavý hnědák a černý hnědák. Hnědáci mají vždy černé zbarvení hřívy a ocasu a také spodních částí nohou. Srst může být někdy hnědožlutá až černá. Oči, kůže a kopyta jsou převážně tmavé - vyjma případu, kdy má kůň odznaky.

SVĚTLÝ HNĚDÁK
Převládá světlejší hnědá barva, kůň má většinou světle hnědý nos, černou srst na nohách a černá je samozřejmě i hříva a ocas. Na hřbetě může mít černý hřbetní pruh.

TMAVÝ HNĚDÁK
Toto zbarvení je charakterizováno předvším směsí černé a hnědé barvy srsti. Končetiny, hříva a ocas jsou opět černé.

ČERNÝ HNĚDÁK
Ač se tento kůň může na první pohled zdát jako vraník, přesto se jedná o černého hnědáka. Převládá černá barva s hnědým nosem, občas se vyskytují i hnědě zabarvené boky. Kolem huby a ve slabinách musí mít černý hnědák hnědou srst, jinak by to byl vraník.

Paint horse

-Tento, na první pohled vyjímečný kůň, vznikl na základě úsilí lidí, kteří toužili spojit atletické schopnosti a rychlost koně "dobytkářského" typu s atraktivním zbarvením.
Bělouš

- se rodí tmaví (to znamená v jakékoli základní barvě) a poté v průběhu života postupně vybělují. V případě, že se hříbě již bílé narodí, se může jednat o skvrnitého bělouše neboli hermelína bez tmavých teček, albína či velmi světlého žluťáka - někdy nazývaného pseudoalbín. Všechny tyto formy bílých koní nejsou bělouši.
Albín

-
ALbín má kůži i kopyta bez pigmentu, kůži má ružovou a srst bílou. Oko je červené nebo modré. Albíni se vždy rodí bílí.Plavák

-Plaváci se vyskytují od světle pískového zbarvení až po téměř černé jedince, kteří mají kovový nádech srsti. Rozdělujeme je tudíž na světlé a tmavé plaváky. Posledním odstínem plaváků, jsou šedí plaváci. Mohou být světle nebo tmavě šedí, a takoví se někdy nazývají myšáci, i když tento pojem není oficiální.Ryzák

-Ryzák má červenou srst v mnoha odstínech. Nejobvyklejší je ryzák někdy označovaný jako pravý. Světlý ryzák má nejsvětlejší srst. Tmavý ryzák se může vyskytovat v mnoha tmavých odstínech a často má světleji zbarvenou hřívu. A nejtmavší je černý ryzák.Cremelo

-Cremello má růžovou kůži a krémově zbarvenou srst s krémovou nebo bílou hřívou a ocasem (nikdy ne tmavší než srst). Oči mívá jasně modré. Cremello může být tak světlý, až se může zdát téměř bílý.


Grulla

-Grulla (vyslovuje se "grůja") je najvzácnější ze všech koňských zbarvení. Srst je kouřová (modrošedá, holubí, myší) s tmavším obličejem, špičkami uší a primitivními znaky (jako zebrovaní, úhoří pruh nebo příčné pruhy přes kohoutek). Slovo grulla pochází ze španělštiny, kde znamená břidlicově šedá.
Někteří lidé říkají hřebci grullo a klisně grulla. Podle české klasifikace barev by grulla odpovídalo zbarvení myšák (šedý plavák).
(toto jsou alespoň ty nejzákladnější zbarvení :D)
(zdroj obrázků-google obrázky)