Krmení

11. května 2014 v 11:13 | Đenn a koníci |  Strava koní
Krmná dávka pro určitého koně závisí na jeho věku, kondici a pracovní zátěži. Mladý vyvíjející se kůň má jiné potřeby než kůň dospělý.
V zimě potřebují koně větší dávku krmiva, aby udržel svou teplotu. Ale musíme dávat pozor, aby jsme koně příliš nepřekrmili.

Tučný kůň ztrácí kondici a jeho končetiny jsou přetěžovány. V mnoha případech jsou na tom tuční koně hůř než koně podvyživení.


Tráva, coby přirozená koňská strava nestačí. Kůň potřebuje vyváženost mezi jadrnými a objemovými krmivy. Jadrná krmiva (oves, různé druhy kukuřice,lněná semínka a ječmen, nebo jejich směsi, jako např. granule-poskytují energii a proteiny pro tvorbu svalů) Objemová krmiva (otruby, seno a cukrová řepa) dodávají vlákninu pro správné udržování zažívacího systému.

Kdy krmíme?
V přírodě se kůň pase téměř neustále s krátkými přestávkami. Má totiž relativně malý žaludek. Žaludeční obsah poměrně rychle postupuje do dlouhého střevního traktu. Střeva by měla být neustále v pohybu a proto musí být neustále plněna a aktivována dalším obsahem.
Proto bychom se v podávání krmiva měli pokud možno co nejvíce přibližovat přirozené situaci. V praxi je je to však velmi těžké. Krmením třikrát denně se dostáváme na správnou cestu. Musíme se ale postarat o to, aby měl kůň stále k dispozici seno.
----------------------------------------Kůň se na pastvině krmí převážně sám. Dobrá pastvina by měla obsahovat více druhů trav. Rozmanitý porost obsahuje více druhů minerálií. Koně, kteří většinou své krmnné dávky pokryjí pastvou, mají většinou větší břicho než koně ze stáje.
Mrkev obsahuje karoten, který podporuje tvorbu vitamínu A. Je vhodná jako doplněk k základní denní stravě. Musíme ji ale pečlivě očistit od písku nebo jiných nečistot, mohla by totiž způsobit koliku.
Kůň může v zásádě dostávat seno neomezeně. Nesmí být ale čerstvě sklizené. Musí se nejméně šest týdnů nechat uležet a vydýchat. V suchém senu koně již nerozlišují jedovaté rostlinky.


Oves má vysokou krmnou hodnotu a je lehce stravitelný. Důležité je, aby oves byl kvalitní. Jednotlivá zrnka musí být suchá, lesklá a sypká. Oves nesmí být zatuchlý či začichlý zvláštním pachem. Nejlépe ho koni dáváme v kombinaci s granulemi a senem.


Otruby jsou zbytky po semletí pšenice ve mlýně. Jsou to v podstatě slupky zrn. Otruby obsahují vitamíny a proto jsou vhodné jako krmivo. Kvalitní otruby jsou hrubé a pěkně sypké.

*Tina
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | 6. října 2017 v 1:45 | Reagovat

Jeste doporucuji davat bylinky. To je jak u cloveka vitaminy. Ja napriklad kupuji zde https://www.horseandme.eu/vyziva-a-pece/bylinky/  a vzdy jsem byla s nakupem spokojena

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama