Zbarvení koní.

13. května 2014 v 16:21 |  Zbarvení koní.

Palomino

- je název pro typ vzhledu některých plemen koní a poníků. Typickým znakem je zlatá srst a bílý ocas. Průměrná výška Palomina je 14,1 až 16 pěstí (143,2-162,5 cm). Ve Španělsku se palomino často nazývá Isabela.

Gulblakk

- je zbarvení Fjordského koně.Jeho hlava a nohy jsou maličko tmavší než tělo,hříva a ocas jsou světlejší,ve hřívě je charakteristický černý pruh.Je to velmi světloučký koník,z fjordů nejsvětlejší.


Vraník

-Vraníkem můžeme označit pouze koně, který je opravdu celý černý.
Pokud je kůň opravdový vraník, to poznáme podle zbarvení chlupů v nozdrách a ve slabinách.
Když v nozdrách a ve slabinách má chlupy hnědé, nejedná se o vraníka, ale o černého hnědáka.
Grošák

- je zbarvení koně, kterému se jinak říká síťovaný bělouš ale mi ho známe víc pod tímto jménem.Tohle pojmenování vzniklo díky světlým flíčkům na srsti koně , který je buď šedý nebo hnědý . Flíčkům se správně říkají "groše" protože mají takový tvar i velikost.

Hnědák

Je jich několik druhů:

NĚKOLIK ODSTÍNŮ
Zbarvení hnědáka se pohybuje v mnoha odstínech - světlý hnědák, hnědák, tmavý hnědák a černý hnědák. Hnědáci mají vždy černé zbarvení hřívy a ocasu a také spodních částí nohou. Srst může být někdy hnědožlutá až černá. Oči, kůže a kopyta jsou převážně tmavé - vyjma případu, kdy má kůň odznaky.

SVĚTLÝ HNĚDÁK
Převládá světlejší hnědá barva, kůň má většinou světle hnědý nos, černou srst na nohách a černá je samozřejmě i hříva a ocas. Na hřbetě může mít černý hřbetní pruh.

TMAVÝ HNĚDÁK
Toto zbarvení je charakterizováno předvším směsí černé a hnědé barvy srsti. Končetiny, hříva a ocas jsou opět černé.

ČERNÝ HNĚDÁK
Ač se tento kůň může na první pohled zdát jako vraník, přesto se jedná o černého hnědáka. Převládá černá barva s hnědým nosem, občas se vyskytují i hnědě zabarvené boky. Kolem huby a ve slabinách musí mít černý hnědák hnědou srst, jinak by to byl vraník.

Paint horse

-Tento, na první pohled vyjímečný kůň, vznikl na základě úsilí lidí, kteří toužili spojit atletické schopnosti a rychlost koně "dobytkářského" typu s atraktivním zbarvením.
Bělouš

- se rodí tmaví (to znamená v jakékoli základní barvě) a poté v průběhu života postupně vybělují. V případě, že se hříbě již bílé narodí, se může jednat o skvrnitého bělouše neboli hermelína bez tmavých teček, albína či velmi světlého žluťáka - někdy nazývaného pseudoalbín. Všechny tyto formy bílých koní nejsou bělouši.
Albín

-
ALbín má kůži i kopyta bez pigmentu, kůži má ružovou a srst bílou. Oko je červené nebo modré. Albíni se vždy rodí bílí.Plavák

-Plaváci se vyskytují od světle pískového zbarvení až po téměř černé jedince, kteří mají kovový nádech srsti. Rozdělujeme je tudíž na světlé a tmavé plaváky. Posledním odstínem plaváků, jsou šedí plaváci. Mohou být světle nebo tmavě šedí, a takoví se někdy nazývají myšáci, i když tento pojem není oficiální.Ryzák

-Ryzák má červenou srst v mnoha odstínech. Nejobvyklejší je ryzák někdy označovaný jako pravý. Světlý ryzák má nejsvětlejší srst. Tmavý ryzák se může vyskytovat v mnoha tmavých odstínech a často má světleji zbarvenou hřívu. A nejtmavší je černý ryzák.Cremelo

-Cremello má růžovou kůži a krémově zbarvenou srst s krémovou nebo bílou hřívou a ocasem (nikdy ne tmavší než srst). Oči mívá jasně modré. Cremello může být tak světlý, až se může zdát téměř bílý.


Grulla

-Grulla (vyslovuje se "grůja") je najvzácnější ze všech koňských zbarvení. Srst je kouřová (modrošedá, holubí, myší) s tmavším obličejem, špičkami uší a primitivními znaky (jako zebrovaní, úhoří pruh nebo příčné pruhy přes kohoutek). Slovo grulla pochází ze španělštiny, kde znamená břidlicově šedá.
Někteří lidé říkají hřebci grullo a klisně grulla. Podle české klasifikace barev by grulla odpovídalo zbarvení myšák (šedý plavák).
(toto jsou alespoň ty nejzákladnější zbarvení :D)
(zdroj obrázků-google obrázky)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ellie Ellie | Web | 2. června 2014 v 18:58 | Reagovat

Fríského, vraníka, grošáka a hnědáka mám nejradši :-)

2 Ellie Ellie | Web | 2. června 2014 v 18:59 | Reagovat

Jo, budu sb ráda :-) jen taková doplňující otázka, kolik ti je let?

3 Gil Gil | Web | 7. června 2014 v 15:31 | Reagovat

Jaké zbarvení se Ti líbí nejvíc? :))) Já miluji bělouše, grošáky a taky když je stádo divokých koní a jsou hodně barevní, hodně různí :)))) Jinak je ještě hrozně zajímavé a krásné zbarvení roan - http://roan-horse.blog.cz/1301/roan-roan-roan

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama