Červen 2014

Paint Horse.

30. června 2014 v 12:30 Plemena koní.

Tento článek je předepsaný, jelikož jsem na koňském táboře.

American Paint Horse, americký paint horse či jen paint horse patří mezi plemena koní vyšlechtěná v USA na dobytkářských rančích. V podstatě jde o barevnou variantu plemene quater horse, strakatá varianta tohoto koně se stala natolik žádoucí, že vzniklo samostatné plemeno. Do plemenné knihy může být zapsán rovněž kříženec koně plemene american paint horse a quarter horse, nebo anglického plnokrevníka, registrovaných pro připouštění s American paint horse. Tito koně jsou proslulí mimo jiné i právě neobyčejností zabarvení, jež z každého koně činí nezaměnitelný originál.

Popis- Základním požadavkem je, aby kůň měl tzv. "dobytkářský ráz" s dostatečně pevnou konstitucí a osvalením uzpůsobeným pro celodenní práci. Celé tělo působí kompaktním dojmem, hlava je krátká s výraznými žuchvami a malýma ušima. Hruď je velmi výrazně osvalená, hřbet krátký, záď je rovněž mohutná a osvalená. Končetiny jsou suché ale silné, s neobyčejnou akcelerační schopností. Povahově by měl kůň vynikat mírností, ochotou a smyslem pro samostatnou práci. Velmi ceněn je tzv."cow sense" (smysl pro práci s dobytkem)

Využití- Tito koně se kromě původního zaměření k práci na rančích nyní uplatňují ve sportu v četných odvětvích jezdeckého sportu, nejčastěji jej ale ovšem můžeme vidět na westernových kolbištích. V poslední době si plemeno získává zájem z řad rekreačních jezdců a i v našich končinách se těší stále širší oblibě.

(google a Wikipedie)

Dlooouhá doba čekání + DIplomky

29. června 2014 v 14:52 Soutěže
Hojky.
Čím blíž je tábor s koňmi, tím víc mám trému. :D
A protože jsem se nudila, tak jsem vám ty diplomky dodělala teď.
(celý článek, tam máte ty diplomky :D)

Koně až od pěti hodin.

29. června 2014 v 10:16 Đenn píše...
Ahojky.
Zjistila jsem, že ten tábor s koňmi je až od 5 h.
Je to můj první tábor, ale je zajímavé, že zrovna já nemám trému :D.
Je to tábor u naší cvičitelky, tam kam chodíme jezdit a já mám většinou trému i z toho když jedeme ke strejdovi a tetě na chatu :D. Nejspíš je to ale tím, že tam budou ti, kteří mě vždy podrží, ti, kterým můžu věřit a oni mě nezradí, ti kteří mi věří! A to jsou KONĚ! :) Samozřejmě i rodina, ale ta tam nebude :). Vždycky, když mě něco naštve, tak se zavřu do pokoje a začnu myslet na koně a hned mám lepší náladu :). No, já už mám sbaleno a je to těžký jako nevím co :D. Jedna taška je přímo ke koním a ta druhá je do chatky. Už se těším na koníky! ylila jsem si to už včera večer, když mi to mamka řekla, protože já bych to připravovala až dneska. Ale nebyl by to takový problém, když mám ještě tolik času :D. A ještě bych se vám chtěla zmínit o tom, že mám nový OB (oblíbený odkaz).
Napadlo mě udělat pro tebe diplomek :).
Není to nic moc, ale snažila jsem se :D
Snad se líbí...

Vaše Đenn a koníci


(pokud chcete i vy, má starší OB, tak se nebojte, já vám udělám, ale až přijedu z tábora :D)

Dnešní návštěva koní. (rodeo)

28. června 2014 v 19:06 Đenn píše...
Hoj! :)
Jak jste si dneska užili den? Já super! :)
Byli jsme na rodeu ve vesničce, která se jmenuje Hoštka.
Odehrávalo se to na ranči jménem Ježkův Mlýn Hoštka. Byli tam westernové disciplíny a já jsem celích šest hodin koukala jen na ty nádherné koně :3. Bylo jich tam strašné moc a dokonce tam jednoho i prodávali. No, určitě si umíte představit, na co jsem se zeptala, když jsem se dozvěděla, že prodávají koně. ,,Mami, že mi ho koupíte?" :D Ale věděla jsem, že mi na to odpoví ne :D. Řříkala, že ani není takoví problém si toho koně za pár tisíc kč pořídit, ale že jde spíše o to, že ten kůň toho potřebuje strašně moc- V zimě doplňková krmiva, strašně moc sena, postavení nějaké stáje...
Takže kdyby tam nebyli tyto podmínky, tak by mi ho i koupili, jenže s tím senem, by byl problém. Ta stáj a krmivo ani tolik ne :). No každopádně jsem si to tam strašně užila a bude to tam ještě i zítra. Vstup na dospělého je myslím 100 kč a na mě, jako náctiletou holku (je mi méně než 15) to bylo 50 kč. Ale bylo to na celý den. Zítra to začíná myslím v 10 hodin ráno. Tak doporučuji pro ty, co milují koně, tak jako já :3 :). No, jenomže já tam už zítra nemůžu, protože jedu ke koním a tábor. Budu tam celý týden, i s mojí nejlepší kamarádkou a potom nejspíš i některý jiný týden znovu, jenomže bychom tam byli jako pomocnice s koňmi :). Strašně se těším, ale nebojte. Napíšu nějaké články na dané dny a ty se sami zveřejní. Takže by jste tu ode mne měli mít selý týden nějaký článek :). No, tak to je zatím asi vše. Já se s vámi ZATÍM loučím a užijte si zbytek dne :).
(zítra možná ještě napíšu)

Vaše Đenn a koníci.


(google)

Slovenský teplokrevník.

27. června 2014 v 11:48 Plemena koní.
Plemeno slovenského teplokrevníka vzniklo jako druhá plemenná kniha,chovající teplokrevné koně na území ČR.
Země původu: Česká Republika
Barva: všechny barvy
Výška: 160 až 170 cm
Historie
Plemenná kniha slovenského teplokrevníka byla založena v roce 1995 a stala se tak druhou teplokrevnou knihou u nás vedle českého teplokrevníka. V současné chvíli je v plemenné knize zapsáno kolem 1700 chovných klisen a přibližně 60 plemenných hřebců (2009). Nicméně některá zvířata jsou zapsaná jak v plemenné knize českého teplokrevníka,tak i v knize slovenského teplokrevníka. Zkratka slovenského teplokrevníka je CS.
Standard plemene
Chovným cílem slovenského teplokrevníka je ušlechtilý,korektní,výkonný,inteligentní a snadno jezditelný kůň,který je svými vlohami předurčen pro jezdecký sport.Důraz je kladen především na koncentraci genofondu nejlepších světových linií a rodin,na skokové vlohy a mechaniku pohybu a především charakter a ochotu k práci.
Využití
Slovenský teplokrevník je představitelem moderního sportovního koně,který nachází své uplatnění ve sportovních disciplínách - zejména v parkúru a drezuře. Ale je i příjemným partnerem pro volný čas.
(google)

Vysvědčení a prázdniny! :D

27. června 2014 v 10:48
Ahojkyy! :D
Právě jsem se vrátila ze školy. Mé vysvědčení se mi líbí, ale nechci se vytahovat . Dostala jsem tři dvojky a pak už samé jedničky.
A co vy? Jak dopadlo to vaše? Pojedete o prázdninách ke koním?:) Konečně už jsou prázdniny a já se můžu těšit, protože tuto neděli pojedeme celý týden za koňmi! A pak možná ještě jeden, ale to není jisté. :3 Strašně se těším. Dneska jsem se ještě i stavila za Karinou, což je klisna, kterou má moje skoro sousedka :D. Té jsem čistila ta kopyta. No tak já doufám, že se vám vaše vysvědčení líbí a že jste s ním spokojení. Pokud tu už někdo nebude, kvůli tomu, že bude o prázdninách jinde, tak vám přeji prázdniny moc pěkné a vydařené. Já ještě určitě budu psát, to se nebojte :). Zatím pá...
(google)

Huculský kůň (Hucul).

26. června 2014 v 19:48 Plemena koní.
Huculský kůň (neboli Hucul) je malé houževnaté plemeno koně, chované původně především v Karpatech.

Popis: Někteří odborníci řadí hucula k severským plemenům poníků, jiní k tarpanovitým. Je to však zřejmě původní plemeno z východních Karpat a má tedy blízko k lesním tarpanům. Postupně se pak křížil s koňmi z okolních nížin a vzácně i s orientálními plemeny, takže se původní ráz poněkud setřel. Hucul je v průměru 136 cm vysoký (klisna menší), dlouhý 142 cm, obvod hrudi se pohybuje kolem 150 cm a holeně kolem 20 cm. Pevně stavěný koník se silnou kostrou má hrubší hlavu s rovným, vzácně klabonosým profilem na krátkém, svalnatém, dost vysoko nasazeném krku. Kohoutek je nižší, hřbet pevný. Nízko nasazený ocas je dlouhý a dost bohatý, hříva a kštice jsou husté. Nohy mají výrazné klouby, zadní bývají šavlovité. Zbarvení bylo původně šedé nebo plavé, dnes převládají hnědáci. Bílé znaky prozrazují cizí vlivy. Je dlouhověký, skromný, velmi odolný a dokonale přizpůsobený drsným horským podmínkám. Na svou velikost je neobyčejně silný, vyniká jistým krokem a obratností v terénu.

Využití: Pod sedlem i v tahu: především vyjížďky a hipoturistika, ale i skoky,hipoterapie, voltiž, stahování dřeva, tah lehkého kočáru… Ze země se dobře učí cirkusovým kouskům (jako např. poklona). Je klidný, a proto na něm mohou jezdit a starat se o něj i malé děti. Je to rodinný kůň, silný, takže unese lehce i dospělého, má všestranné využití, velmi odolný a nenáročný, dobře chodí ve skupině (společné vyjížďky) a je přátelský. Celý rok může být chován na pastvině (jen v zimě je ho potřeba přikrmovat senem).

Potrava: Seno 6-8 kg nebo tráva 30-35 kg denně, při těžké práci i oves (1-2 kg), otruby, vitamínové a minerální doplňky, chléb, mrkev, jablka, řepa, dále by měli mít k dispozici kostku soli a 30-50 litrů vody denně.

(zdroj: Goole a Wikipedie)

Já a můj první pád z koně :D.

26. června 2014 v 19:01 Đenn píše...
Byl den, jako každý jiný a já se strašně těšila na koně, protože byl čtvrtek. Dojeli jsme na minifarmu a čli do stáje za cvičitelkou si připravit koníky. Koníků je tam 7 a jeden se někam poděl, asi si ho někdo odvezl, ale stejně jsme na něm nejezdili, protože byl tak malý... Já na něm jela jen jednou a to na vyjížďce bez sedla. No, ale zpět k tématu. Když byli koníci připravení, tak se nás zeptala, kdo chce jakého koníka a zhostilo se hrobové ticho :D. Bylo slyšet jen veselé žvýkání slámy, kterou si tam mezi tím užívali právě nejezdící koníci. Najednou jsem se ozvala ařekla jsem, že si vezmu třeba koníka Jáju. Když jsme na ně v jízdárně nasedli a trénovali asi půl hodiny a najednou se zvenku ozvalo jakési bouchnutí, nebo snad výstřel. Můj koník se lekl a ve vteřině se mi rozcválal. Já jsem se samozřejmě snažila udržet, ale nepovedlo se mi to. V okamžiku jsem zjistila, že sedím na zemi a koník Jája stojí vystrašeně asi 10 m odemne a před ním stojí cvičitelka, která ho utěšuje. Hned se mne zeptala, jestli jsem v pořádku a já jsem řekla že ano. Ani mě to nebolelo, jenom jsem si trošku narazila ruku a měla jsem velkou modřinu na koleni, ale to je vše. Naštěstí je koník jen o pár centimetrů vyšší, než je maximální výška poníka, takže ten pád nebyl vůbec bolestivý, ale spíš jsem se smála :D. Po pár sekundáchá jsem k němu přišla a pohladila ho po kštici a se šeptem jsem na něj promluvila. Potom jsem znovu nasedla a v pořádku jsme potom odjezdili celou hodinu. Bylo mi ho hrozně moc líto a určitě se lekl víc jak já, když jsem z něho spadla :D. To byl můj první pád a od té doby jsem z koně zatím nespadla :D.

Vaše Đenn a koníci :) .

(google)

Já a příprava na oba druhy klusů.

25. června 2014 v 17:27 Đenn píše...
Dny, kdy jsem se připravovala na klus, byli napínavější a napínavější, protože jsem se těšila, kdy už konečně klusat budu :). Zkoušeli jsme si v kroku odlehčený sed, který mi šel dobře, protože je to to nejlehčí, co v přípravě můžete dělat :D. Asi 5 hodin jsme si cvičili vysedání na správnou nohu, což mi v kroku moc nešlo, protože jsem neviděla na kopyto a když už jsem ho viděla, tak jsem to prostě nepoznala. Správně se vysedá podle přední vnější nohy koně. Když se zvedne přední vnější kopyto, tak by se měl zvednout zadek. Po asi 10 hodinách jsme konečně začali klusat. Byli tam dvě dívky, které nás nejprve v tom klusu vedli a potom jsme to zkoušeli sami. Když jsem se poprvé rozklusala, tak jsem v tom sedle drncala, jako kdyby jsme jezdili přes mini kopečky v autě :D. Přišlo mi nemožné vysedávat v takové rychlosti a to to ještě vůbec rychlé není :D. Další hodinu už jsme zkoušeli klusat sami a to jsem měla toho nejpomalejšího a nejmohutnějšího koně, co tam byl. Byl moc hodný a to bylo poprvé, kdy se mi povedlo vysedávat. Bylo to super a já z toho měla ohromě náherný pocit. No řekněte, kdo poprvé klusal na koni a šlo mu vysedání, tak že je to nádherný pocit :3. Teď už poznám i vysedání na správnou nohu a děláme v klusu mnoho cviků. Naučili jsme se asi před 4 měsíci přesedat, takže je to komplet, ale ještě se cválat neučíme, protože to ještě není tak úplně super, jak by to mělo být :). A ještě tu byla otázka, jak se těším na cválání. Těším se na to strašně moc! Všichni mluví o tom, že to není těžké a je to prý nádherný pocit. Moc se na to těším, ale naše cvičitelka si dá záležet na tom, aby jsme všechno uměli perfektně. Je hodná, ale když ji něco hodně naštve, tak umí zvýšit hlas, což já úplně chápu, já bych asi nemohla být tak trpělivá, jako ona :D.
To je asi vše z přípravy na klusání. Snad se článek líbil a pokud jste se dočetli až sem a nevykašlali se na to, tak moc děkuji :).
(google)

Já a moje první čištění koně.

25. června 2014 v 17:04 Đenn píše...
Tento článek je na přání jedné milé dívky Lou, která si přála, abych napsala pár článků o mích zážitcích u koní. Tento článek je jak jsem poprvé čistila koně. Je pravda, že jsem ho pořádně celého nečistila, ale čistila jsem mu srst hřbílkem a kartáčem a také jsem protrhávala hřívu a čistila kopyta. Hřbílkem a kartáčem jsem poprvé čistila koníka Jáju z Jezdecké školy, kam chodím. Bylo to super a strašně mě baví koně čistit. Vyčistila jsem ho pěkně, tedy to alespoň říkala cvičitelka :D. Máme sousedku, která má klisnu a Té jsem čistila kopyta a protrhávala hřívu. S kopyty byl po prvé celkem problém, protože jsem tu nohu nedokázala udržet, ale potom jsem si zvykla :D. Kopanec do hlavy jsem na štěstí nedostala a Lou, tebe to muselo asi pořádně bolet... No, každopádně se mi to na poprvé celkem povedlo :D. Potom jsme se učili jí protrhávat hřívvu. Není to o tom, že toho koně týráte, protože tam kde je hříva to kůň skoro necítí. Vzala jsem si na to speciální mini hřebínek a obmotala si maličký pramínek hřívy kolem něho. Potom jsem zatáhla a jen ta hříva, která byla stará, či nějak poškozená, se vytrhla. Klisnu to nebolelo a je to dobré např. pro sportovní koně, protože pokud chce jezdec aby to koníkovi více slušelo, tak toto udělá a hříva bude řidčí a o trochu hezčí :). Nebojte, nevytrhá se tím celá hříva :D. To mi taky celkem šlo. To je všechno co jse zatím čistila, protože se to budeme pořádně učit až na koňském táboře, který začíná tento týden v sobotu. Takže vám pak napíšu nějaké zážitky, co jsem tam s mími miláčky koníky zažila :D.
Doufám, že se článek líbil a v dalším bude, příprava na oba klusy a jak se těším na cválání :).
Zatím pá...
(google a na fotce nejsem já :D)