Péče o koně

3. července 2014 v 12:33 | Đenn a koníci |  Celková péče

Tento článek je předepsaný, jelikož jsem na tábořeu koní.

Ten, kdo má koně, nebo by ho rád měl, musí znát zásady péče o jeho zdraví a první pomoci v případě nemoci. Koně se musejí pravidelně očkovat proti tetanu, stejně jako my lidé. Kromě toho je možné očkovat koně proti kašli a vzteklině.Velmi důležitá je odčervovací kůra, neboť u koní se vyskytuje několik druhů střevních parazitů.Odčervení se musí provádět nejméně třikrát ročně , v lepším případě čtyřikrát.


Nejlepší je si založitzdravotní plán a zapsat si, kdy byla která ošetření provedena.
Správnou péčí o koně lze předejít mnoha nemocem a zranění.Je třeba dbát například o to, abychom náhle nezměnili druh krmiva.To může způsobit koliku.Zvláště na jaře , když se koně poprvé dostanouna pastvinu, sežerou často příliš mnouho čerstvé trávy. Proto je důležité je na pouštění ven pomalu zvykat.Rozehřátého koně nikdy nepostavíme do průvanu v uličce, mohl by se nastydnout. Za Chladného počasí bchom měli zpoceného koně po jízdě přikrýt dekou, aby mu nebylo chladno. Mnohé choroby koní jsou nakažlivé, například kašel nebo vozřivka. Proto raději nikdy nenecháme koně očichávat se s cizími konmi. Dotykem nosu se totiž zárodky nemocí přenášejí obzvláště snadno. Kromě toho maí koně ve zvyku po prvním očichání vykopávat dopředu předníma nohama. Přitom se mohou zranit. Při jízdě ve skupině dodržujeme vzdálenost od koně před námi, nejméně
jednu konskou délku. Jinak by se kůn jdoucí před námi mohl cítit ohrožen a
vykopnout. Při tom by mohl nećhtěně zasáhnout i jezdce na zadním koni! Přichází-li kůn ze stáje po dlouhém stání, musí se nejdříve zahřát. Jezdeckou hodinu proto nikdy nezačínáme klusem, ale vždy dlouhou krokovou pasáží. Poté koně uvolnujeme v klidném klusu. Pokud toto ,,uvolnování" vynecháme a vyžadujeme hned rychlé chody a obraty nebo dokonce skoky, může kůn zakopnout a podvrknout si nohu. Následkem pak bývá kulhání , někdy dokonce i poranění šlach. Po jízdě bychom koni měli ostříkat nohy studenou vodou. Tím koně otužujeme a předcházíme poranění šlach.

Zdravý a čilý -takový by měl být každý kůň
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanif Hanif | Web | 3. července 2014 v 18:22 | Reagovat

Péče o koně je prostě někdy náročná, a pěkný článek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama