Blíží se zima- Pozor na koňská kopyta!

15. listopadu 2014 v 11:57 | Đenn a koníci |  Celková péče
!!Článek jsem nepsala já!!
!!Zdroj článku najdete na konci článku a obrázek je z google obrázků!!

Zima, to nejsou jen nádherné sněhobílé scenérie, ale také i extrémní povětrnostní podmínky. Ty se pochopitelně dotýkají krom jiného i koňských kopyt. Proto je nutné věnovat koňským kopytům patřičnou pozornost i v zimě.
(Přečtěte si mnohem více v celém článku ! :) )
Kopyto koně roste v zimě pomaleji

Mrzne, až praští, nebo se naopak přihnala další sněhová kalamita. Zima je prostě tady. Ovšem pro zimní období je charakteristické i to, že se během něj zpomaluje rychlost růstu koňských kopyt, a to přibližně o polovinu ve srovnání s jarními a letními měsíci.
Pro péči o kopyta koní to znamená, že větší zásahy do rohoviny kopyta nejsou v zimě zpravidla nutné. I přesto se ale nesmí zapomínat na pravidelné kontroly kopyta a případné dílčí úpravy podle jeho aktuálního stavu.

Kopyta na sněhu

Zima je spojena i se zouváním koním, kdy se mnoha koním, kteří jsou přes rok jinak okování, sundávají v zimním období podkovy.

Jak se chová bosé kopyto na sněhu nebo na ledu?

Kůň se samozřejmě během svého vývoje přizpůsobil životním podmínkám, mezi něž patří i podmínky tuhé zimy. Bosé koňské kopyto, respektive neokovaný kůň proto nemá nebo by neměl mít s pohybem na sněhu žádné větší problémy. Vysvětluje se to tím, že dobře klenuté koňské kopyto využívá efektu gumového zvonu, díky němuž přilne ke kluzkému sněhovému nebo i ledovému povrchu. Bosí koně se tak na sněhu pohybují s naprostou jistotou, což ovšem nemusí zcela platit pro koně, kteří jsou okovaní i v zimě.
Při jízdě na bosém koni se ale přesto nesmí zapomínat, že led je přece jen led, a že na rozdíl od sněhu má adheze bosého kopyta na ledě přece jen své limity. Proto platí, že na ledě se má jezdit v pomalých chodech a se zvýšenou opatrností.
U okovaných koní se pohyb na sněhu či ledu, a s ním spojené nebezpečí uklouznutí, většinou řeší podkovami, které mají vidiové hroty. Dva hroty se umisťují do nártní části podkovy a dva na konec ramen podkovy tak, aby vyčnívaly dva až tři milimetry z půdní plochy podkovy.
Typickým zimním problémem bývají tzv. ´nášlapky´. Jedná se o sníh, který se nacpe do kopyta. Je-li kopyto bosé, sníh většinou vypadne sám. Při zimní úpravě koňského bosého kopyta je proto třeba dbát na to, aby kopyto bylo hladké a nebyly na něm žádné výčnělky nebo naopak rýhy.
Je-li však kůň okován, nemusí sníh zase hned vypadnout, naopak často se na tento základ nabaluje další a další sníh. Takový přebujelý nášlapek pak samozřejmě ztěžuje koni pohyb nebo i přímo ohrožuje jeho končetiny.
Je-li kůň okovaný i v zimě a je-li i v zimě využíván, měl by mít podkovy opatřené speciálními pružnými podložkami, pro které se vžil název ´vyhazováky´. Tyto ´vyhazováky´ zabraňují vzniku sněhových nášlapků a chrání tak zdraví koně potažmo i jezdce.

Důležitá je i výživa

V souvislosti s kopyty by se ani v zimě nemělo zapomínat na správnou výživu. Nemá-li mít kůň na jaře problémy kopyty, měl by mít zajištěnou vyváženou krmnou dávku. Ta by neměla být tvořená jen senem. Kůň potřebuje dostatečný přísun bílkovin, které mají příznivý vliv na růst a kvalitu kopytní rohoviny. Tomu by mělo odpovídat i složení jeho zimní krmné dávky.

Vaše Đenn a koníci

(zdroj článku ZDE)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanif Hanif | Web | 15. listopadu 2014 v 14:19 | Reagovat

V zimě je to celkem težké. Když ješě měla Lorča podkovy vždycky se jí na to přilepil sníh a hrozně se jí to vozilo a proto jsme jí nechali podkovy zděla, od té doby už je pořád na boso protože má hodně tvrdé kopyta a ani se jí nelámou.

2 Đenn&Koníci Đenn&Koníci | 15. listopadu 2014 v 20:10 | Reagovat

[1]: Tak to je dobře, že se jí nelámou ani nepraskají :).

3 Sidney Sidney | Web | 16. listopadu 2014 v 8:07 | Reagovat

Jo, je to težké... Pamatuji si, když jsem byla asi před dvouma rokama na vyjížďce, tak jsme omylem vjeli na rybník a Dennymu to začalo hrozně klouzat. Nemohli jsme se s tama dostat, ale zvládli jsme to :-)

4 Đenn&Koníci Đenn&Koníci | 17. listopadu 2014 v 13:39 | Reagovat

[3]: Já bych měla hrozný stres :D: Jste dobří, že jste to zvládli :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama