Jezdecký deníček--Odvážný Abíček

14. září 2016 v 19:12 | Đenn |  Jezdecký deníček- Đenn.
PŘEDEM UPOZORŇUJI, ŽE ČLÁNEK JE DOST DLOUHÝ, ALE PODLE MNE I ZAJÍMAVÝ :)

A máme tu další Jezdecký deníček! :)
Na koních jsem byla předevčírem a musím říct, že to byl jednoznačně jeden z nejúžasnějších tréninků, které jsem kdy měla :). No nic, pusťme se do toho! ;)

Jako normálně jsme na Minifarmu museli nejprve přijet :D.
Byli jsme tam o půl hodiny dřív, protože budeme jezdit od šesti večer a to máme hromadu času, takže jsme tam byli když tam byl ještě jezdecký kroužek pro menší děti. My totiž jezdíme logicky až po nich.

Trenérka se zeptala, jestli si nechceme jít vyčistit koníky, ať na to máme víc času. Samosebou, že jsme souhlasili, jelikož čištění koní patří mezi naše (tedy alespoň mé) oblíbené činnosti :).

(CELÝ ČLÁNEK)
Čistili jsme tedy asi tak tu půl hoďku. Já jsem měla samozdřejmě Abíka, protože na něm taky jezdím :D. Tina by normálně měla Jáju, ale u něj byly ještě nějaké děti, takže čistila Showera. Na jízdu ale Jáju samozdřejmě měla :). Nemůžu říci, že by byl Abík ten nejčistší koník na světě (co bych taky za půl hoďku čekala :D), ale bylo vidět že ho někdo čistil.

Po čištění jsme koně nauzdili a nasedlali. To už Tina prováděla na Jájovi. Vyvedli jsme je ven ze stáje, ale tam jsme nenasedali.Dovedli jsme je až do haly. A proč? Protože jsme na začátek zkoušeli přirozenou komunikaci. To je jedna z věcí, kterou mám strašně ráda a obdivuji jí. Jak s koněm dokáže někdo komunikovat tak, že třeba jen pohne ramenem a kůň se např.otočí. Přijde mi to naprosto fascinující! :)

Byli jsme tam 3 holky. Já, Tina a jedna holčina, která s námi od teď bude jezdit. (nebudu jmenovat) Jsem ráda, že jsme jen 3, protože se nám trenérka bude moci více věnovat, něž kdyby nás tam bylo třeba 5. Já jsem tedy měla Abaje, Tina měla Jáju a ta třetí holčina měla Buena. Jako první jsme zkoušely to, aby kůň po našem boku šel tak rychle, jak my chceme. A řeknu vám, že to není úplně jednoduché. :D Nakonec se to ale povedlo a s pomocnou ukázkou trenérky jsme to všechny tři zvládly.

Pak následovalo couvání. Stouply jsme si před koně a jednou rukou jsme mu mírně zatlačily na plece. Když nereagoval, tak se přitlačilo, dokud neustoupil. S Abíkem tohle nebyl žádný problém. Musela jsem ho ale jednou rukou držet za ohlávku, protože když se naštve, tak někdy i kouše :D.

Potom jsme dělaly poslední věc-ustoupení do strany. To je u Abaje dost složité, protože je celkem tupý na pobídky holení, takže to nebyla žádná hračka! :D Trenérka mi ale pomohla a Abík to zvládl :). Pak už jsme si na koně nasedly a odjely jsme na louku (na ovál, který se tam nachází).

V hale jsem si sice trošku zjednala u Abíčka respekt ale my jsme potřebovali, aby se mnou jel někam, když ostatní koně jednou jinam. Tudíž samostatnost. A tak mi trenérka dávala různé úkoly. Například objet s ním strom a pak se vrátit spátky nebo s ním zajet do seníku, tam se otočit a jít zpět. Také jsem s ním objížděla balíky sena, zatímco ostatní koně jeli na louku, ne které se potom jezdilo. Můžu říci, že Abíček je odvážný koník :). Sice byl trošku nerozhodný a vykulený, když jsem vjížděla do seníku, ale zvládl to :). No a pak už se šlo přímo na trénink! :)

Ze začátku jsme krokovaly koně a mezi tím nám trenérka něco říkala ještě k té komunikaci atd. Chtěla, aby naši koně pod sedlem chodili krokem a neplazili se. To už po práci ze země nebylo tak těžké. Různě jsme všechny tři na koních klusaly a prováděly změny směru a tak dále.

No a potom přišla samosebou řada na cval. Schválně jsme cválaly na levou ruku, aby si Abík procvičil ten levý cval, který mu tak nejde. Už ani nevím, kolikrát byl dobře a kolikrát špatně, ale vím, že byl :D. Jelikož je ta třetí holčina o něco méně zkušená než my (což nám nijak nepřekáží, protože děláme samostatné úkoly), tak jsme s Tinou jezdily podle úkolů, které nám dala trenérka. Nejprve jsem měla jet s Abíčkem krokem kolem louky. A řeknu vám, že není zas tak malá. Tina měla jet proti mě. Tak jsme tedy vyrazily každá z jedné strany. Potom jsme se na jednom místě potkaly. Čekala bych, že Abaj se otočí za Jájou a nebude chtít jít dál sám, ale on si ho skoro ani nevšiml! :) To znamená, že jsem si u něj získala alespoň trošku respektu a on mě poslechl :). Když jsme to dokokončily, obě jsme se vrátily k oválu, kde se zatím trenérka věnovala třetí holčině. Pak nám řekla, že to máme celé obklusat a zase proti sobě. To jsme zvládly úplně stejně, jako předtím.

A potom došlo i na cval. To už jsme nejely proti sobě, protože bychom se tam pomlátily. Jela jsem první. V první zatáčce jsem z klusu naskočila do cvalu. (spíš Abík :D) Byl správně, tak jsem cválala docela dlouhou rovinku. Pak přišla zatáčka, tak jsem zpomalila Abíka do klusu a po nejprudší částli jsem ho pobídla znovu do cvalu. Ale asi to na něj byla už moc velká pobídka a on se mi rozcválal trošku rychleji, než jsem chtěla. Jakoby poskakoval. Tak jsem se postavila do třmenů a snažila se ho zastavit. Naštěstí se mi to povedlo a na zemi jsem neskončila :D. Nevěděla jsem, jestli mám znovu cválat, tak jsem to jen doklusala, abych to nešla pouze krokem. Takový srab nejsem! :D

Pak jela cválat okolo louky Tina a já jsem se o tom Abíkovo poskakování bavila s trenérkou. Řekla mi, že to nebyla ani tak moje chyba, protože měla Abík moc energie, já jsem k tomu ještě nevychytala sílu pobídky a on chtěl jet ke svým koňským kamarádům. Řekla mi, že jestli to zvládnu, mám to jít zkusit znovu. Když tedy Tina přijela, tak jsem jela znovu. V první zatáčce jsem nacválala. Cval byl špatný, ale jelikož se pak jelo dlouho po rovince, tak jsem ho nechala cválat na špatnou nohu. Ve druhé zatáčce jsem zpomalila do klusu dřív a snažila jsem se Abíka trochu uklidnit, aby mi pak zas nenaskočil do cvalu jako blázen. Skoro na konci zatáčky jsem ho pobídla znovu do cvalu a čekala jsem, že se to stane znovu, ale ono nic. Abík mi v klidu cválal. Sice na špatnou nohu, ale neletěl jako blázen :D. Po chvilce druhého cválání jsem zpomalila do klusu abychom si nenatloukli nos, protože tam už to bylo mírně do zatáčky. Doklusala jsem k oválu a bavila se o tom s trenérkou, zatímco Tina jela taktéž znovu obcválat kus louky.

To ale nebyl konec hodiny. Potom jsme ještě chvilku trénovali, bavili se o tom, co se stalo, proč se to stalo atd.
Po chvilce ale hodina musela z časových důvodů skončit. Tak jsme dojely s holkama a koníky před stáj, sesedly jsme a odvedly koně do stáje a do jejich boxů.Tam jsme je odstrojily a potom tě měly odvést do ohrady. Já jsem vedla 2 koně (po druhé v životě a dokonce úplně ty stejné), Abíka a Zirka. Byl to trochu boj,protože Abík šel rychle a Zirek pomalu. No a když jsem řekla Zirkovi ať jde rychleji a zamlaskala jsem na něj, tak přidal Abaj a Zireček šel pořád stejně :D. Nakonec jsme to ale všechny zvládly a koníci se šli pást.

Tak jsme uklidily vodítka do stáje a odjely domů.
Bylo to super a už teď vím, že mě tyto hodiny budou bavit ještě mnohem více, než před tím.
Příště bychom prý měly jet někam ven, abychom si s koníky procvičily nerovnosti v terénu atd. Ale pouze pokud bude hezky. O tom už ale v příštím Jezdeckém deníčku. Mějte se hezky.
Ahoj! :)


(Fotka Abíčka z tábora. Tady vypadá strašně maličkatý a přitom je skoro vyšší, než jsem já. :D)


Đenn

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Fialová Lucka Fialová | 1. ledna 2017 v 18:41 | Reagovat

Strasne rada cta tvuj blog. Chtela jsem se te zeptat, podle ceho vybrat chranic zad a jake jsou rozdily. Moc se mi libi tento - https://www.horseandme.eu/deti/bezpecnostni-vesty-detske/chranic-zad-p07-swing-cerny.html Co na neho rikas?

2 Đenn&Horses Đenn&Horses | Web | 17. ledna 2017 v 17:37 | Reagovat

[1]: Děkuji :).
Nechci nějak moc radit, protože ohledně chráničů pro jezdce se moc nevyznám. Já mám pouze chránič zvaný ,,páteřák'. Ten chrání jen záda, ale existují u jezdecké vesty, které chrání i hrudník. Ty jsou sice dražší, ale ochrání tě i při úrazu ze předu. Pokud se rozhoduješ, tak si nech poradit od trenéra/trenérky, nebo se dají i na internetu ohledně tohoto typu chráničů určitě nějaké rady najít :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama